loading

Personel Takip Sistemleri

Personel Takip Sistemleri

Personel Takip Sistemleri

Personel Takip Sistemi (PST) Nedir? Nasıl Çalışır? İşverenlerin çalışanları denetlemek ve verimli çalışan ile daha az çalışan personel arasındaki farklardan dolayı oluşan haksızlığı önlemek amacıyla kullandığı yöntemlerin başında personel takip sistemi gelmektedir. Çalışanların işe giriş çıkış saatleri ve yemek molalarında ne kadar zaman harcadıkları gibi konular bu yöntemlerle kontrol altına alınabilmektedir. Personel takip programının hem çalışana hem de işverene sağladığı en büyük avantaj, haksız kazancın önüne geçilebilmesidir. Bu yöntem sayesinde aynı maaşı alan ancak işini düzgün bir şekilde yapmayan biri ile işini düzgün yapan çalışan arasındaki farkların ortadan kaldırılması sağlanır.Özellikle çalışan sayısı çok fazla olan işletmelerde parmak izi okuyucu, kartlı geçiş yazılımları, yüz tanıma programları ve daha pek çok yazılımla entegre olabilen personel takip sistemi, çalışanlar arasındaki düzen sağlanabilir. Eski usul yöntemlerde çalışanlar işe giriş çıkışlarda imza atıyordu. Ancak yeni sistemle birlikte tüm usulsüzlükler önlenebilir hale gelmiştir.

PERSONEL TAKİP SİSTEMİ (PST) NASIL KURULUR?

 

İnternetten sipariş ederek ya da bizzat ilgili yerlerden satın aldığınız izleme cihazını öncelikle duvara monte edin. Ardından cihazla modem arasında bir bağlantı kurmak için bir kablo çekin. Bu kablonun Cat 5, Cat 6 ya da USB olması önerilir. Ardından cihazı satın aldığınız firmayı arayın. Telefondaki yetkili kişi cihazda kullanılan yazılımı Teamviewer, Anydesk, Ammyy ya da Alpemix gibi uzaktan masaüstüne bağlanma programları yoluyla bilgisayarınıza kurmak isteyecektir. Bu programlardan birini internetten indirin ve karşıdaki görevlinin bilgisayarınıza bağlanmasına izin verin. Yetkili kişi terminal tanımlama programını uzaktan kurar ve firmanın hafta içi ve hafta sonu çalışma saatlerini, yemek molalarını da dahil ederek yazılıma tanımlar.

İşletme sahibi takip sistemi içerisinde kartlı geçiş, parmak izi ya da yüz tanıma sistemlerinin hangisinin kullanılacağına karar verdikten sonra buna uygun cihazları seçer. Ardından firmanın giriş ve çıkış kısımlarına sistem kurulur ve tüm personele giriş çıkış kartları dağıtılır. Parmak izi ve yüz tanıma için her çalışandan parmak izi ve yüz taramaları alınır. Gerekli yazılımların kurulumu tamamlandıktan sonra parmak izleri ve yüz verileri yazılıma işlenir.

PERSONEL TAKİP SİSTEMİ NE İŞE YARAR?

  • Çalışanların işe giriş ve çıkış saatleri kapsamlı ve ayrıntılı bir şekilde kayıt altına alınır.
  • Personelin fazla mesaisi, yemek molaları, tatilleri, ücretli ya da ücretsiz tüm izinleri raporlanır.
  • Aylık maaş, fazla maaş hesaplama ve geriye yönelik denetlemeler kolaylaşır.
  • Personele baskı yapmadan verimliliğinin artması sağlanır.

MOBİL PERSONEL TAKİP SİSTEMİ

Herhangi bir cihaza gerek duymadan yalnızca bir uygulama ile de çalışanların kontrol altında tutulması sağlanabilir. Son dönemlerde oldukça popüler olan bu uygulamada sahada, mağazada, ofiste ya da şantiyede çalışan tüm personel anlık olarak izlenebilir.

Bu uygulamada personel sistem üzerinden işe girdiği ve çıktığı saatleri işverenine bildirebilir, patronunun yaptığı duyuruları takip edebilir, ortak telefon rehberine ulaşabilir, izin isteyebilir, yaptığı faaliyetlerle ilgili bildirim gönderebilir, öneri ve şikayetlerini bildirebilir.

Mobil uygulamada parmak izi okutuculara ya da yüz okuma tanıtıcılarına ihtiyaç yoktur. Uygulamanın kurulumu için iOS ya da Android işletim sistemli cihazlardan yazılım yüklenir, sisteme kayıt olunur, şirket ve personel bilgileri girilir.

Sonuç olarak tüm bu PST cihazlar ve yazılımlar, işveren ile işçiler arasındaki usulsüzlüklerin giderilmesi için gereklidir. Mobil uygulamalarla ya da fiziksel aygıtlarla denetim sağlanarak haksız kazancın önüne geçilebilir ve şirket verimliliği artırılabilir.